A serdülőkor minden családtag számára nehéz időszak: nem csak a szülőnek, a kamasznak is. Míg a szülő próbál utat mutatni még éretlen gyermekének, addig a tinédzser éppen a saját útját akarja járni, keresi identitását, és hogy ezt megtalálja, feszegeti a határokat. Sok szülő küzd szemtelenné vagy éppen zárkózottá vált serdülő gyermekével. A családokban gyakran olyan mély generációs konfliktusok alakulnak ki, hogy azt a felek külső segítség nélkül már nem tudják megoldania. A problémákkal terhelt szülő-gyerek kapcsolat azonban magában hordozza annak a veszélyét, hogy a kamasz a barátainál keres támogatást, rossz társaságba keveredik, csavarog, lóg az iskolából netán iszik, drogozik.A konfliktus forrása gyakran – hasonlóan a párkapcsolati konfliktusokhoz – a kommunikáció hiánya vagy a nem megfelelő kommunikáció: félreértések, indulatok, érzelmek.
A mediátor segítségével a felek fel tudják dolgozni sérelmeiket, megértik egymás indítékait. A szülő – kamasz mediáció célja, hogy:
- gyorsan megoldást találjon a konkrét és aktuális problémákra,
- a probléma megbeszélése közben az indulatokat a minimálisra csökkentse,
- szülő és gyermeke kölcsönösen tiszteljék egymás érdekeit,
- a jelenbeli sértések helyett a felek jövőbeni megoldásról tárgyaljanak,
- létrejöjjön egy olyan megállapodás, amely konkrét helyzetekben határozza meg a kívánatos viselkedést, és amelyet szülő is, gyerek is egyaránt be tudnak tartani,
- mediátorként segítsünk tisztázni a felek közötti játszmákat és azok elkerülési lehetőségét,
- egymást értő és megértő párbeszéd alakuljon ki a szülő és a serdülő között.