Háryildi írása
„Nincsen stílus önismeret nélkül” – Schiffer Miklós
A stílus egy attitűd, ami egy embert körbevesz. Nem csak öltözködés, hanem az ezzel együtt járó viselkedés, megjelenés számít.
Szakértőkkel egyet értek abban, hogy inkább stílustalanságról beszélhetünk. Azt persze mondhatjuk, hogy valakinek a stílusa nem tetszik nekünk. Úgy látom, hogy napjainkban, sokkal lazábbak vagyunk, mint évtizedekkel ezelőtt, ami persze jó , üdvözítő és kényelmesebb, de ettől van pár dolog amire oda kell figyelnünk. Már csak azért is mert az utcán körbenézve egyre inkább tapasztalható, hogy „rosszul értelmezett lazaság” lett a divat. Vagyis a sikkelenség, a sikk, ami nem igazán jó. Elég ha a rosszul viselt leggingsekre, boka felett lobogó zsebes nadrágokra, vagy nem sportolásra (hanem hétköznapi viseletként funkcionáló) sportruházatra gondolunk. Ilyet, úgy gondolom, csak akkor hordjuk, ha tényleg sportolunk, tehát a mozgás , az izzadás a cél.
Az öltözködés valójában egy kód, egy üzenet amivel magunkról közvetítünk valamit a külvilág felé. Akkor van valakinek stílusa, ha van gondolat a ruházkodása mögött, ha van műveltsége, olvasottsága a viselőnek. És ami a legfontosabb: a jó stílus alapja az önismeret
(testalkatunk helyes ismeretével együtt). Nem a brand a márka az elsődleges, hisz a minőség csak a második pillanatban látszik egy ruhán. A lényeg, hogy ÉN és az öltözékem, szinkronban legyünk egymással.
Jó hírem van, ez tanulható, az öltözködés fejleszthető! De természetesen, ahogy más tudást ezt sem adják könnyen és ajándékba. Mert mindenképpen a legfontosabbal, önmagunk megismerésével kell kezdenünk. Néha nem kellemes feladat. Bevallom, az embernek tükörbe nézni, meglátni ki vagyok, mi vagyok, honnan jövök, hova tartok…, nem könnyű és nem fájdalommentes.
De és egy kicsit térjünk ki erre a hozzám igazán közel álló szakterületre.
Az önismeret elengedhetetlen része a sajátmagunkhoz való őszinteség, hogy igazán merjünk magunk elött feltárni és elfogadni, saját belső jó és nem annyira tetsző tulajdonságainkat.
Fogadjuk el, hisz nincs tökéletes ember, és szeressük magunkat mindennel együtt. Hisz semmi nem fekete-fehér és minden nézőpont kérdése. Pl. makacsság, rátartiság negatív kicsengésű tulajdonság, de ez csak nézőpont kérdése. Mert ez a tulajdonság egy más helyzetben pl. munkahelyi projekt, kutatás, vagy tanuláshoz kimondottan hasznos lehet! Mindennek két oldala van. Ami az egyik embernek nem szimpatikus az a másik embernek pont vonzó! És ez így van jól!
Ezért minden kedves magát kereső kliensemnek többek között a legfontosabb, amit tanítok, hogy csak magának akarjon megfelelni és magát szeresse a legjobban. Hisz, ha önmagát nem szereti, hogy várhatja el, hogy mások meglássák az értéket és a szerethető tulajdonságaikat.
Kicsit látszólag elkanyarodtunk, de mint fent említettem önismeret nélkül nincs igazán stílusos megjelenés.
Fontosnak tartom továbbá, hogy ne egyfajta általunk kiválasztott séma, mentén öltözködjünk, hanem jó ha minden élethelyzethez van egy kitalált, önmagunkhoz passzolóstílusunk. A tapasztalatom azt mutatja, hogy minél érettebek vagyunk, annál egyszerűbb és letisztultabb lesz öltözékünk. Vagyis megtanuljuk, hogy a kevesebb több.
Esztétikai profizmus az, ha megjelenésünkkel, úgy tudunk üzenni, hogy még meg sem szólalunk.
Pár mondat kicsit konkrétabban az önismeretről.
Az önismeret a pszichológiában gyakran használt kifejezés, amely alatt azt értjük, hogy az egyén ismeri saját személyiségének összetevőit, határait és lehetőségeit, betekintése van viselkedésének rugóiba, hátterébe, motívumrendszerébe, és helyesen ítéli meg az emberi kapcsolatokban játszott szerepét, hatását.
Az önismeret fejlődő és fejleszthető képesség, mely formálható önmagunk megfigyelésével és elemzésével, illetve a környezetünk felénk irányuló visszacsatolásai által kialakuló énképünk tudatosításával. Az önismereti fejlődés eredményeként létrejön a koherens énfogalom, és kialakítható a helyes önértékelés.
ÖNISMERET ALAPÚ STÍLUSTANÁCSADÁS
Többen kérdeztétek, pontosan mit is jelent az önismeret alapú stílustanácsadás, kifejezés. Felmerült az is, mit tud nyújtani az érdeklődőknek, ezért hát készítettem egy kis összefoglalót.
Sokakban megérik a vágy a változásra, mind külső, mind lelki szinten. Ennek mindig van valamilyen kiváltó oka. Sokszor nem is tudatos, csak megjelenik a vágy arra, hogy fejlődjünk, átalakuljunk. Olyakor a szervezetünk üzen, olyakor az élet adja a kényszerhelyzetet.
Ennek is, mint minden folyamatnak az egyik legnehezebb része az indulás. Annyi lehetőség áll előttünk, hogy pont ez az, ami elcsépelten felgyorsult világunkban, a megszokott lustaság kényelmes pocsolyájába húz minket. Az önismereti munkafüzet+segítő beszélgetés egy olyan könnyen elérhető, diszkrét önismereti módszer, ami nagyon jó kiindulópont lehet. Segít feltárni a problémák jellegét, és egyben arra is rámutat, személyiségünknek milyen irányban legegyszerűbb a változás. Vagy visszaigazol, hogy jó úton haladunk, vagy segít kitalálni, merre induljunk tovább.
A változás mindig a test, a szellem és a lélek egységében értendő. Éljen a holisztikus gondolkodásmód. Én is ezt a vonalat képviselem, mert szerintem így lehet teljes a végeredmény.
Nézzük a test változását. A megfelelő ruha kiválasztása, ami passzol a személyiségünkhöz nem az aktuális divathóbortok miatt nehéz, hanem mert sokszor nem ismerjük magunkat, milyenek is vagyunk. Gyakorlatilag ez a változás legegyszerűbben orvosolható része. Egy kis gardróbrendezés, egy közös bevásárló körút, személyre szóló stílustanácsadás, könnyen kivitelezhető.
A szellem változása már kicsit bonyolultabb, hiszen az egónk, a tudatunk védi magát. Bizonyos problémákhoz szakértők kellenek. Dietetikus, személyi edző, szakklinika által nyújtott orvosi segítség. Kevésbé súlyos helyzetben elég egy ötlet, egy hobbi, egy jó program, vagy valamilyen társas rendezvény, hogy szellemünk felfrissüljön, és új impulzusok által segítse munkánkat a változásban.
A lélek változása ellenben a legkeményebb dió. Sokféle terápiás módszert próbáltam én magam is, de nem mindenkinek való az egyik, vagy a másik. Vannak személyiségek, akiknek a sokkterápia gyors és hatékony, másokat lágyan és empatikusan érdemes az általuk választott úton terelgetni.
Az egyedi önismereti munkafüzet illetve a teljesen személyre szabott speciális mentálhigiénés beszélgetés általam ajánlott, és ajánlani is mert módszerek egyik leghatásosabb formája.
Kíméletes, mélyreható, teljesen személyre szabott és nem teljesen, de azért kíméletes formája a tükörbe nézésnek, ami, mint már írtam elengedhetetlen.